Czy chciałbyś poznać jak pracuję?
Dowiedz się jak pomagać pacjentom z zakresu medycyny sportu, zarówno w ostrych urazach sportowych jak i urazach przewlekłych. Warto działać szybko i skutecznie, dzięki trafnej diagnozie oraz właściwej terapii jesteśmy wstanie wrócić do pełnej sprawności. Dziś chcę się podzielić jaką zastosowałem fizjoterapię w pracy ze świeżym urazem stawu skokowego.
Dziś chcę Tobie przedstawić moja pacjentkę A., która podczas treningu biegowego doznała skręcenia stawu skokowego prawej kończyny dolnej w ruchu inwersji stopy. To właśnie tym zajmuje się fizjoterapia jak i medycyna sportowa. Pierwsza sesje terapeutyczna odbyliśmy w dniu urazu. Podczas badania zdiagnozowałem nierówne ustawieni kolców biodrowych co mogło być nawet przyczyną tego urazu. Wyrównałem miednicę oraz wykonałem drenaż kończyny, wraz z balansem płynów. Pacjentka z zaleceniem odpoczynku udała się do domu. W 4 dobie od urazu pacjentka rozpoczęła zajęcia rehabilitacyjne w wodzie. Często proponuję aquaterpię jako formę treningu. Zdjęcia pochodzą z naszego drugiego spotkania w 6 dobie od urazu, jak widać krwiak rozlał się po kończynie jednak nie było już bolesnego obrzęku.
Po zbadaniu rozluźniłem przeponę miedniczą, udrożniłem odpływ limfatyczny i żylny z kończyny. Kolejny etap to praca bezpośrednia z kończyną (balans strzałki, rozluźnienie ścięgna mięśnia strzałkowego). Finałem terapii było wykorzystanie plastrów kinesio w celu wsparcia supinacji. Stopa była z widocznym krwiakiem w okolicy 5 kości śródstopia bez obrzęku w okolicy urazu. Pacjentka wraca do formy stosując ćwiczenia w wodzie (Deep Water Running) jak i ćwiczenia korekcyjne dla postawy na sali. Jeśli chcesz wiedzieć więcej jak pracuję z urazami sportowymi, zapraszam do kontaktu.