Czym się zajmuje Medycyna Sportowa

Podczas zajęć jakie prowadzę ze studentami zastanawialiśmy się co wchodzi w zakres medycyny sportu?Jako jedno z pierwszych działań, to prewencja urazów związanych z aktywnością fizyczna. Tylko kto z nas na to zwraca uwagę? Codzienna dbałość o podstawowe elementy dotyczące elastyczności tkanki, odżywienia nawodnienia oraz czucie swojego ciała będą najlepszym działaniem przeciwdziałającym powstawaniu urazom przeciążeniowym. 


Przedstawiałem już jaka jest koncepcja mojej pracy z urazem. Od tego czasu jak to przy tej pogodnie pojawiło się kilku pacjentów ze skręceniem stawu skokowego. Mamy kilka możliwości co z tym zrobić: 
– udać się na SOR i wykluczyć ewentualne złamanie (w tych wyjątkowych czasach, trudne)
– udać się na konsultacje do ortopedy, wykonać USG i leczyć zachowawczo lub operacyjnie
– uznać uraz całkowitego uszkodzenia więzadła AFTL ( przy urazie inwersyjnym) leczyć zachowawczo i sprawdzić po 6 tygodniach w badaniu USG – prowadząc przy tym rehabilitację.
Każdy ze sposobów jest dobry, najważniejsze to umiejętne zarządzanie problemem medycznym.

Zarządzanie problemem medycznym


Zarządzanie problemem medycznym jest mocno powiązane z opieką na drużynami sportowymi. Czy bycie odpowiedzialnym za opiekę medyczna podczas imprez sportowcy. Podczas przygotowania do wyjazdu, towarzyszyła mi zasada „spodziewaj się nie spodziewanego”. Dlatego przed wyjazdem do Chin sprawdzałem gdzie mam najbliższy szpital i jak mogę skorzystać z jego zasobów, to samo dotyczyło wyjazdu do Brazylii, Anglii czy Australii. W wielu miejscach musiałem korzystać z pomocy miejscowych lekarzy, ponieważ do kraju nie mogłem wysłać zawodnika na konsultacje. o tym postaram się przygotować kolejny wpis dotyczący medycyny podróży i przygotowania się do wyjazdu z zawodnikami w świat. To właśnie w sporcie ważne jest postawienie trafnej i szybkiej diagnozy aby wdrożyć proces leczenia. Często będzie to działanie na „granicy”. Cały czas balansujemy na ostrzu noża, pomiędzy czasem odpoczynku a czasem na trening. Każdy ze sportowców chciałbym jak najszybciej wrócić do treningu, rywalizacji ale czy można przeskoczyć ograniczenia związane z biologią tkanki.

Trening w różnych warunkach klimatyczny


Jednym z ważnych aspektów medycyny sportu to opieka na zawodnikami trenującymi i startującymi w trudnych warunkach klimatycznych. Tu warto podkreślić warunki treningowe podczas wyjazdów na obozy wysokogórskie (wysokość 2000-2500 m n.p.m.) inna temperatura, inne ciśnienie oraz zmniejszona liczba tlenu w powietrzu… a trenować trzeba! To samo dotyczy wyjazdu na zawody oraz zgrupowania w ciepłym klimacie. Pamiętam swoja wyjazd z zawodnikami na IO do Pekinu oraz jeszcze trudniejsze warunki jakie nas spotkały podczas MŚ w Omanie (ponad 40 st C w cieniu).

Ostatnim problemem, który pewnego dnia i tutaj ruszę to kwestia niedozwolonego wspomagania w sporcie. Jak to wygląda na dzień dzisiejszy. W Polsce działa POLADA, na Świecie WADA. W kolejnych wpisach poszerzę wiedzę dotycząca co wolno a co nie.

Jeśli Ciebie to interesuje zapraszam do lektury kolejnych wpisów związanych z moja działalnością medyczna oraz do kontaktu ze mną.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *