Chcesz wiedzieć co warto zabrać? To jesteś w dobrym miejscu. Ostatnio wspominałem o przygotowaniu do wyjazdu. Dziś omówimy apteczkę.
W pierwszej kolejności musimy sobie określić, kto będzie z niej korzystał? Możemy przygotowywać do użytku indywidualnego lub jako zabezpieczenie grupy z jaką podróżujemy. Ważnym, są kompetencje osoby odpowiedzialnej za apteczkę? Jaką ma wiedzę medyczna oraz jakie ma umiejętności?
Istotne jest miejsca wyjazdu oraz jego charakteru? Czy będzie to kraj rozwinięty? Jaka strefa klimatyczna? Jak zagrożenia lokalne mogą nas spotkać? Jak inaczej wyglądała apteczka kiedy jechaliśmy na IO do Pekinu, wiedząc że musimy zabrać praktycznie wszystko a jak wyglądała gdyby jechałem na IO do Londyn, gdzie zawsze mogliśmy skorzystać z szybkiego transportu lotniczego w kwestii diagnostyki jak i przesłania leków. Kluczowym aspektem jest długość pobytu. Inaczej zabezpieczamy się gdyby wyjeżdżamy na kilka dni a inaczej gdyby jedziemy w podróż „w 80 dni dookoła świata” tak jak teraz płyną żeglarze podczas regat Vendée Globe. Myśląc o strefie klimatycznej trzeba zwrócić uwagę na możliwości zabezpieczenia leków przed wysokimi i niskimi temperaturami jak i nasłonecznienie i ciśnieniem atmosferycznym.
Co spakować do apteczki?
- Leki stosowane przewlekle + wymagany sprzęt do ich podania (150% tego co potrzebujemy w okresie wyjazdu)
- Leki przeciwbólowe ( ibuprofen, paracetamol)
- Leki rozkurczowe
- Leki na najczęstsza chorobę osób podróżujących czyli „biegunkę podróżnych” (probiotyki, gastrolit, ryfaxyminę)
- Żel lub płyn do dezynfekcji rąk
- Leki przeciwalergiczne
- Repelementy
- Krople do oczu („sztuczne łzy”)
- Krem z filtrem (przy wysokim ryzyku narażenia na UV – faktor 50+)
- Plastry, bandaże elastyczne, stazę taktyczna, środki opatrunkowe, środki do dezynfekcji
- Tabletki do uzdatniania wody
- Melatoninę.
W wariancie rozszerzonym (lekarz, ratownik medyczny) warto zabrać antybiotyki o szerokim spektrum działania, zabezpieczenie choroby wysokogórskiej (diuramid), butla z tlenem, płynu infuzyjne, leki poekspozycyjne na HIV. I pewnie dużo więcej w zależności o tego gdzie i z kim jedziemy.
co jeszcze?
- Numer alarmowy – ubezpieczyciel, ambasada
- Ubezpieczenie – najlepiej 2 niezależne
- Zeskanowane dokumenty podróży (paszport – w tzw. Chmurze)
- A najważniejsze to zdrowy rozsądek